Blog Archive


November 2018(24)


October 2018(24)


September 2018(18)


April 2018(7)


March 2018(8)


February 2018(10)


December 2017(5)


November 2017(6)


October 2017(17)


June 2017(9)


April 2017(4)


March 2017(4)


February 2017(2)



Tag Cloud


No tags assigned yet

Frugal Grocery Shopping

We recognize that every transfer students' experience is different, however, we know that many transfers face some of the same challenges as they transition into the university. This blog was created for transfers by transfers to share TIPS and insight on having the best semester you can at Texas A&M University.
    Posted on Friday, Mar 02, 2018
    I am frugal with money when it comes to…grocery shopping. Now I’m not one of those extreme couponers like you see on TLC but I am very conscious of pricing and sales when grocery shopping. First of all almost any off brand or Walmart brand or HEB brand tastes the same as the brand name so why not save yourself a buck and grab “HEB potato chips” instead of Lays. Second if you shop at HEB, there are coupons everywhere advertising $1 off a product and although those always seem like a good idea, there may be a better deal! Just because this Charmin toilet paper is offering $2 off does not mean it’s a better deal than the off brand kind. Third, it’s all about unit price! Ok, I thought everyone knew about unit price by the time they are in college but I had to teach my 24 year old sister about it just the other day. Unit price is the price per ounce of a product. Unit price helps you to figure out the better deal when comparing products. It is usually better to buy a product in a bigger size and you’ll be able to tell by comparing the unit prices. Although the larger item may be more expensive, the unit price will be lower meaning you are getting more bang for your buck!

    By: Kelly Christy, College of Liberal Arts
    Photo Attribution:
    https://www.everydollar.com/blog/grocery-shopping-habits-costing-us-time-and-money